Slovanské svátky boha Kolady.
Obrázek: Koledník, Kolovrat, symbol boha Kolady, symbol obnovy
U mého vchodu do šamanského světa na mne z velkého ořešáku spadne ořech. Vezmu ho tedy, rozlousknu a vyndám z něj zlatou korunku, posázenou drahokamy, která se zvětšuje a zvětšuje, až pasuje přesně na moji hlavu. V tom momentě se tu objeví můj známý bílý had také se zlatou korunkou na hlavě, a moje kamarádka medvědice. Na chvilku ještě korunu sundám, odložím si ji medvědici na hlavu, tam mi připadá v bezpečí, a skočím do očistného pramene. Když vyjdu ven, cítím se očištěna, svěží, mám hezké a lehounké, trochu vlající bílé šaty. Chvilku váhám, jestli mám medvědici tu korunku nechat, ale ona už mi ji podává. No tak dobře. Vydáme se všechny tři do lesa ke Stromu Života.
Je to nadmíru obrovský strom, jehož koruna se ztrácí v oblacích a jehož kmen má nejméně 40 m v průměru.
Strom Života už znám, už jsem tu několikrát v minulých letech byla. Vždy jsem vstoupila do kmenu, kde byl takový mlhavý „prostor bez prostoru“, a „jelo“ to se mnou nahoru nebo dolů, do nějakého „patra“. Tam jsem potkala různé bytosti – v jednom z horních pater například vzdušné Dévy, dole pak říši mrtvých nebo na jiném místě dole zástupkyni bohyně Země.
Dnes je ale všechno jinak. Tento strom je dnes VÁNOČNÍ. Moje srdce je zaplaveno radostným překvapením nad tou nádherou. Je ozdobený, na nesčetných místech svítí, prostě impozantní nádhera. A tady dole pod ním stojím nyní v bílých šatech a s korunkou na hlavě. Silně vnímám, že jsem potomek našich bohů stvořitelů… jako princezna v archetypickém smyslu, dcera králů. Vím najednou, že tenhle vánoční čas je čas darů pro nás od našich bohů, a od nás světu. Vím, že můžu tvořit, podílet se na stvoření. Chápu najednou, co znamenají tyto svaté noci, od slunovratu 12 dní. Je to možnost nás lidí, dětí bohů, podílet se s nimi na tvoření. A pro jistotu je to jen v tomto čase, a pro jistotu jen na jeden rok. Ještě jsme jen boží „děti“.
V mých dlaních vytvořím světelnou kouli s nápisem „mír na celém světě“, a pošlu jí ke stromu. Ona vpluje do jeho větví a tudy nahoru, do koruny, kterou už nevidím. Vytvořím další kouli, s nápisem „zdraví a blahobyt pro všechny lidi, zvířátka a přírodu na celé planetě“, a pošlu ji taky. Pak ještě vytvořím jednu, kde se zobrazuje situace, kdy lidé dostanou zpět půdu, vykořistování a blbá pravidla už neexistují, a každý může začít tvořit na svém pozemku krásnou rajskou zahradu, hájky, jezírka, každý podle svého vkusu a nátury, ale v každém případě v souladu s přírodou. Lidé zakládají zahradní osady, znovu se učí základní řemesla, vrací se a rozvíjí dál znalosti předků, a to jak tady, tak i v Africe a na jiných kontinentech. Technologický výzkum a vývoj je soustředěn do několika málo měst, které zbyly, a musí být v souladu s přírodou. I tuhle kouli pošlu stromem vzhůru.
Nakonec vytvořím ještě kouli pro mne, a dlouho uvažuji, co tam dát, mimo mého zdraví, co je vlastně mé poslání. Tu pak pošlu taky.
Tak. Hotovo. Tu se přede mnou objeví bůh Kolada, je skoro dvakrát tak velký jak já, a podává mi zlatě svítící obereg kolovrat. Děkuju, jsem moc dojatá. Vím, že mi dává novou šanci. Šanci na obrození, na změnu k lepšímu. Konečně chápu zase o kousek víc, co jsou vánoce, a cítím se štastně a obdarovaně. Těžko popsat mé pocity.
Svaté dny boha Kolady nám dávají možnost, po předešlé podzimní vnitřní inventuře, udělat věci lépe. Svoje vize a přání posíláme do tvůrčího prostoru stromem, nejlépe jedlí nebo smrkem. Je přitom důležité vědět, že sobecká přání nebudou mít účinek, v tom lepším případě, a v tom horším, že se nám to nějak vrátí. Takže mějte na mysli, před každým přáním nebo zároveň s ním, přát „záchranu a harmonický vývoj celému světu“.
Děkuji, Namu
Na obrázku vidíte zobrazení 12 svatých nocí, od slunovratu počínaje. Každý z těchto dní je zástupně za jeden měsíc v příštím roce.
Zde další informace o Kolovratu resp. Koledníku ze stránky www.veraoveckova.cz
Колядник – Koledník
Symbol Boha Kolady, nebo také Koljady (točící se nahoře na stránce), který uskutečňuje na zemi Obnovu a přeměnu k lepšímu, je to symbol vítězství Světla nad Tmou a Světlého dne nad nocí. Kromě toho, dává mužům sílu k tvůrčí práci i v bitvě s lítým nepřítelem.
Крест Лады-Богородицы – Ладинец - Květ Lady Bohorodičky, Ladinec
Točí se na opačnou stranu než Koledník. Symbol Lásky, Harmonie a Štěstí v rodině, lidově jej nazývali Ladinec. Jako základní obereg ho nosily dívky, aby měly ochranu před uhranutím. Aby síla moci Ladince byla trvalá, vepisovali ho do Velikého Kola.